gokyuzuGünümüzde, bizlere ulaşan mesaj, “kendi ruhunuzu geliştirin”dir. Bu, bir şeyi kendi dışımızda aramamak anlamına gelir ve çok önemli bir noktadır. Fakat eğer çabanız ya da çalışmanız doğru yönde değilse, bunların hiçbiri işe yaramayacaktır. Hatta yalnızca işe yaramamakla kalmayacak, aynı zamanda saf doğanızın bozulmasına da neden olacaktır. Zihniniz süprüntülerle dolacak ve kararacaktır.
Pek çok farklı kaynaktan bilgi parçaları edinmek, bu şekilde düşünerek bilgimizi arttırmak, bizim için son derece doğaldır. Gerçekte bu yolu takip ederek, sonunda hiçbir şey bilmediğimiz noktaya ulaşırız. Yalnız bu yoldaki anlayışımız, yalnızca bilgi edinmeyi düşünerek, birçok bilgi parçası toplamak olmamalıdır. Bilgi toplamak yerine zihninizi berraklaştırmalısınız. Eğer zihniniz berraksa, gerçek bilgiye zaten sahipsiniz demektir.
Öğretimizi, saf, berrak bir zihinle dinlediğinizde, onu zaten bildiğiniz bir şeyi duyuyormuşsunuz gibi dinlersiniz. Bu, boşluk, her şeye gücü yeten benlik ya da her şeyi bilmek olarak adlandırılır. Her şeyi bildiğinizde, tıpkı karanlık gökyüzü gibi olursunuz. Bazen karanlık gökyüzünde bir şimşek çakar.
Şimşek çaktıktan sonra onunla ilgili her şeyi unutursunuz ve geriye bomboş, karanlık gökyüzünden başka bir şey kalmaz. Birden bire gök gürlediğinde, gök bu duruma asla şaşırmaz. Birden bire şimşek çaktığında, harikulade bir görüntü oluşur. Boş olduğumuzda, daima şimşeği izlemeye hazırızdır…

“Zen Zihni Başlangıç Zihnidir –  Shunryo Suzuki