Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu event geçti
25 Ağustos – 3 Eylül 2017

Delhi 1 – Agra  –  Amritsar 2 – Dharamshala 2 – Tren – Varanasi 2

8 gece 9 gün

BİLGİ: 05305243660

 

PROGRAM:

25 Ağustos 2017 Cuma: İstanbul Delhi
 İstanbul’dan 20.15 ‘teki Türk Hava Yolları uçağı ile Delhi’ye uçmak üzere17.00 ‘da  havaalanında buluşuyoruz.
 
 
26 Ağustos 2017 Cumartesi : Delhi – Agra
 Sabah 04.35 te vardığımız Delhi’de bizi karşılayan aracımıza binerek doğrudan Agra’ya geçiyoruz. Yaklaşık 5 saat sürecek yolculuğumuzun sonunda Taj Mahal’e varıyoruz. Yalnız Hindistan’ın değil dünyanın en önemli eserlerinden biri olan Taj Mahal Hindistan’daki ilk günümüzde olanca etkileyici görüntüsüyle karşımızda olacak. 
 
Şah Cihan’ın kendisine 14. çocuğunu doğururken ölen çok sevdiği karısı Mümtaz Mahal için yaptırdığı bu olağanüstü ince narin yapının yapımında Krallığın seçkin ustaları çalışır. Duvarlarında değerli taşlar, inciler, mercanlar kakılmıştır. Tamamiyle bitirilmesi 22 yılı almıştır. Her gün sayısız Hintlinin ziyaret ettiği bu aşk mabedi mükemmel orantılara sahiptir.
 
Agra’da Taj Mahal’in gezilmesinden sonra öğleden sonra Delhi’ye geri dönüyor ve otelimize yerleşiyoruz. Yemek sonrası Delhi’de eski çarşıyı geziyoruz.
 
Konaklama : Delhi
 
 
27 Ağustos 2017 Pazar : Delhi – Amritsar
Sabah kahvaltı sonrasında Delhi’deki turumuzu gerçekleştiriyoruz. Nizamüddin Türbesi ve Dergahı ile hemen yanındaki Inayet Han ve Kutab Minar gezeceğimiz yerler arasında.
 
Delhi yüzyıllardır süregelen gelenekleriyle 2300 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapar. Hanedanlıkların peşi sıra hüküm sürdüğü ülkenin de başkenti. Siyaset ve ticaretin merkezi olan Delhi aynı zamanda ülke turizmi için de giriş kapılarından biri. 17.yüzyılda Şah Cihan’ın kurduğu Eski Delhi ile İngilizlerin kurduğu Yeni Delhi yan yana.17 -19. yüzyıllar arasında Müslümanların egemen olduğu yıllarda kent camiler, anıtlar ve kalelerle donatılmıştı. Daha sonraki İngiliz döneminde meydanlar, bulvarlar ve büyük binalar inşa edilerek Yeni Delhi kurulmuş. Asırlık eserlerin en modern yapılarla yan yana görüldüğü, teknolojinin el sanatlarıyla rekabet ettiği, gerçek kozmopolit yapısıyla sanat, el işleri, mutfak ve festival ve yaşam tarzlarında etnik grupların gelenek ve kültürlerini barındıran bir kenttir.
 
Akşam üzerine doğru trene binerek Amritsar’a yol alıyoruz. Çok büyük alana kurulu Delhi tren istasyonu başlı başına ilgi çekici bir mekan.  Yaklaşık 6 saat sürecek yolculuktan sonra saat 22.30 da Pencap eyaletinin başkenti Amritsar’a  varıyor ve otelimize geçiyoruz.  
 
Konaklama : Amritsar
 
28 Ağustos 2017 Pazartesi : Amritsar 
Erken kahvaltı sonrasında Sihlerin kutsal mekanı Altın Tapınak’a gidiyoruz ve günlük yaşamın içerisindeki ritüelleri izliyoruz. Altın Tapınak’ı gezmenin yanında sabah meditasyonumuzu da bu mistik mekanda yapıyoruz. Haftada yüzbin ziyaretçisi ile Taj Mahal’den daha fazla ziyaretçisi olan bu özel yerde öğlene kadar burada zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğinin ardından hemen yanındaki Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir yer olan Jallianwala Bag’ı geziyoruz. Ardından gün batımında Pakistan sınırında Wagah Border’a gidiyor ve sınır kapılarının kapanış törenini izliyoruz. Dileyen katılımcılarımızla akşam yemeği sonrası yine Altın Tapınağa gidiyor ve gece törenlerini izliyoruz. 
 
Amritsar 1577’de Sih’lerin dördüncü gurusu Ram Das tarafından kurulmuştur. Dünyada sadece Hindistan’da varolan Sih dininin kutsal kentidir. Hindistan’ın en bakımlı ve varlıklı yerleşimlerinden biridir. Nüfusu bir milyonun üstündedir.
Altın Tapınak: Nektar Havuzu diye bilinen kutsal suyun içindeki Altın Tapınak’ta gün boyu törenler yapılır. Durmaksızın müzik çalar. Akşamüstleri Sih Parlamentosu olarak bilinen Akal Taht’tan çıkarılan Kutsal Kitap Büyük Sahib, törenle yerine yerleştirilir.
Jallianwala Bag: Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinde dönüm noktasının yaşandığı, İngilizlerin şiddetsiz bir gösteriye katılanlara ateş açmasıyla yüzlerce kişinin öldürüldüğü park.
Hindu Tapınakları, Sarıkları ve hiç kesmedikleri saçlarıyla Sihler’in günlük yaşamı, eski kent ve çarşıları tanık olacaklarımız arasında. 
Konaklama : Amritsar
 
29 Ağustos 2017 Salı Amritsar – Dharamsala
Kahvaltı sonrası Dharamshala’ya yol alıyoruz. 215 km uzaklıktaki bu kente vardığımızda önce otelimize yerleşiyor sonrasında kenti gezmeye başlıyoruz.. Arabamızla kuzeye doğru yol alırken yol boyunca önümüze çıkacak yol sürprizlerine açığız. Küçük yerleşimler, pazarlar hem merak uyandıracak hem yolumuzu şenlendirecek. Dharamshala’ya vardığımızda öğleden sonramızda Himalayalar’da yapacağımız yürüyüşle Tibetli Çocuklar Köyü’ne gidiyoruz. Akşam yemeği sonrasında Mert Güler hocamızın meditatif sohbetine katılıyoruz. 
 
Konaklama: Dharamshala
 
30 Ağustos 2017 Çarşamba : Dharamshala
Sabah erken saatte yapacağımız yoga ve meditatif çalışmalarla güne başlıyoruz. Tibet dışında var olan Tibet’in en büyük Tibet tapınağını içinde barındıran Himalayaların Dharashala kenti Tibetlilerin Hindistan’da yaşadıkları en önemli merkez.  Günün büyük bir kısmını Dalai Lama’nın Ashram’ında geçiriyoruz. Şansımıza Dalai Lama’nın yılda bir kaç gün ders verdiği günlere rastlıyor orada bulunduğumuz tarihler.  Dalai Lama’yı görmek yolculuğun en unutulmazları arasında yer alacak. Dalai Lama’nın yazlık yaşadığı yer olan Nourbulinka Palace’ı da görüyoruz. 
 
Konaklama : Dharamshala
  
31 Ağustos 2017 Eylül 2015 Perşembe Dharamshala Varanasi
Sabah erken saatte yoga ve meditasyonun ardından tüm günü Dharamshala’da geçirdikten sonra akşama doğru tren istasyonuna geçiyor ve bizi Varana’siye götürecek trene biniyor ve iki ya da üç kişilik yataklı vagonlarımıza yerleşiyoruz. Bir arada yataklı vagonlarda gece boyunca seyahat ederek öğleye doğru Varanasi’ye varıyoruz. Yataklı vagonlarımızda hem çok farklı bir yolculuk yapacak hem farklı mekanlar görecek hem de trende olmanın keyfini yaşayacağız. Tren giderken önümüzden akıp giden Hindistan’ı izlemek de fotoğraflamak da çok güzel gelecek. 
 
 
 Konaklama : Tren 
 
1 Eylül 2017 Cuma :  Varanasi
Öğle saatlerinde kutsal kent Varanasi’ye uçuyoruz. Öğleden sonra saatlerinde vardığımız otelimize yerleştikten sonra Varanasi’yi dolaşmaya başlıyoruz.
 
Ganj Nehri Kıyısındaki “sonsuzluk şehri” olarak bilinen Varanasi, bugüne kadar yaşadığı bilinen dünyanın en eski kentidir. Hinduların kutsal kenti ve en önemli hac merkezidir. Hindu rönesansının merkezidir. Ganj kıyısında suya inen kutsal basamaklara gat adı verilir ve nehir boyunca uzanır. Varanasi’deki yüze yakın Gat’ın her biri günlük ayinler, kutsal ziyaretler, törenler ve ölü yakımı için kullanılır. Ganj’da ki gün doğumu ve gün batımı ayinleri etkileyicidir. 
 
Akşamüzeri Ganj Nehri’nin kıyısındaki Ghat’lara gidiyor ve binlerce yıldır her akşam düzenlenen Ganj’ın uykuya gönderildiği törenleri tekneye binerek nehirden izliyoruz. Son derece farklı ve etkileyici bir ortamda yapılan bu töreni izledikten sonra otelimize dönüyor ve akşam yemeğimizi yiyoruz. 
Konaklama: Varanasi
 
2 Eylül 2017 Cumartesi : Varanasi Delhi
Sabah gün doğumundan önce kalkarak güneşin doğuşunu ve Ganj’ın uyanışını izlemek için nehir kıyısına gidiyoruz. Kıyı boyunca dolaşırken kutsanan Hinduları görecek ve onların etkileyici hallerinin arasında kaybolacağız. Ganj’ın kıyısında meditatif çalışmalarımızı yaptıktan sonra otelimize dönerek geç bir kahvaltı yapıyor ve biraz dinleniyoruz. Öğleye doğru yine Varanasi’yi dolaşmayı sürdürüyoruz. Akşam üzeri havaalanına geçerek Delhi uçağımızı bekliyoruz. Delhi’ye geçtikten sonra dış hatlar terminaline geçiyoruz. 
 
 
3 Eylül 2017 Pazar ; Delhi İstanbul 
THY uçağı ile İstanbul’a uçmak için saat 3’te dış hatlara geçiyor ve 6.35’teki uçağımıza binerek İstanbul’a hareket ediyoruz. Öğle saatlerinde İstanbul’a varıyoruz.