Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu event geçti

Haydi gelin Nepal’i keşfedelim. Sevgili dostum Yelda Baler’le çıkacağımız bu mistik yolculukta; farklı kültürleri keşfedelim, ve ayrıca tapınaklarda ve Himalayaların eteklerinde yoga ve meditasyon uygulamaları ve terapiler ile hem ruhumuzu, hem de bedenimizi arındıralım…

Mistik Nepal
28 Nisan 6 Mayıs
8 gece 9 gün
Katmandu – Bakhtapur – Pokhara – Dampus Kampı

Kayıt ve Bilgi: 05305243660

60’lı yılların Çiçek Çocukları Katmandu’yu keşfettikten sonra burayı özgürlük ülkesinin başkenti ilan etmişler, aşk ve barış sloganlarını mistik rüzgarlara katıp tüm dünyaya yaymışlardı. 1975’te Nepal kapılarını hippilere kapattıktan sonra Himalayalar’ın yükseklerine çıkmak, dağcılara kaldı. Annapurna ve Himalayaların karlı zirvelerini gün doğumlarında karşıdan izlemek, Katmandu Vadisinde sarayların, meydanların arasında dolaşıp, stupalarda, tapınaklarda törenlere katılmak, sırtını dağlara yüreğinin orta yerini göllere vermiş Pokhara’da aylaklık yapmak, dünyanın bütün ateş böceklerini bir aradaymış gibi görmek, pirinç tarlaları arasındaki köylerde yürüyüşler yapıp kamp yapmak da bize kaldı…

Haydi gelin Mert Güler ile Mistik Nepal’i keşfedelim. Tapınaklarda, Himalayaların eteklerinde yoga, meditasyon ve terapiler ile hem ruhumuzu, hem de bedenimizi şenlendireceğimiz bir yolculuk yapalım…

Mistik Nepal Zayende Travel ve Mert Güler işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.
Fotoğraf çalışmaları Yelda Baler, meditatif çalışmalar Mert Güler tarafından yürütülecektir.

PROGRAM
28 Nisan 2017 Cuma

Kathmandu yolculuğumuzu THY ile kesintisiz veya Air Arabia Havayolu ile Sharjah üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştireceğiz.
Air Arabia ile uçanlarla (Perşembe akşamı) 22:30’da SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI’nda buluşuyor ve (Cuma) 01:15 kalkışlı uçağımızla Sharjah üzerinden aktarmalı olarak Katmandu’ya uçuyoruz. (Cuma) Akşam 20.30’da Kathmandu Havaalanı’na varıyor ve otelimize geçiyoruz.
THY ile giden arkadaşlarımızla da 18:00’de ATATÜRK HAVA LİMANI’nda buluşuyor ve 20:30’daki uçuşla Katmandu’ya hareket ediyoruz.

29 Nisan 2017 Cumartesi KATMANDU

THY ile gece uçuşu yapan arkadaşlarımız sabah 06:30’da Kathmandu Havaalanı’na ulaştıktan sonra otele transferleri yapılıyor. Kentin en can alıcı yerindeki otelimize yerleştikten sonra kenti gezmeye başlıyoruz.

Kentin merkezinde kısa bir yürüyüşten sonra Baugmati Nehri kıyısındaki Pashupathinah’a gidiyoruz. Burada ölü yakma törenlerine tanıklık edip Sadu’larla zaman geçirdikten sonra çömlekçiliği ile ünlü Bakhtapur’a geçiyoruz. Kentin can damarı bölgeyi dolaşıyoruz.

Stupa’lar, küçük tapınaklar, rikshaw’lar, sokaktaki insanlar, satıcılar akıl almaz bir hareketlilik içerisinde hem çok farklı bir kültüre alışmaya çalışıyor hem de fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Pashupatinath: Kısa bir yürüyüşle Şiva-Pashupatinath tapınağına geçiyoruz. İki katlı altın çatısı ve gümüş kapısı olan tapınak Newari mimarisinin en güzel yapılarından biridir. Kutsal Bagmati Nehri’nin kenarına kurulmuştur. Tapınağın içine sadece Hindular girebilir. Ziyaretçiler Bagmati Nehri’nin doğusundaki yamaçtan tapınağı seyrederler. Pashupati’nin kelime anlamı “hayvanların efendisi” dir. Kutsal nehri geçince, dekore edilmiş anıtlar sırasının üstünde Slashmantak veya Mrigasthali Ban Dağı görünür. Efsanelere göre Lord Şiva tanrılardan kaçmak için antilop şekline girerek burada yaşamış.

Bakhtapur: Adanmışlar Kenti anlamına gelir Bhaktapur. Çömlekçilik, hasırcılık ve kağıtçılık alanında ünlenen bu kent, her kolun geleneksel üretim alanıdır. Tipik bir Newari şehrinin bütün özelliklerini taşıyan Bhaktapur, Nepal’in en büyük hazinelerinden biridir. Ölü yakma törenlerinin yapıldığı bu kutsal alanda her zaman bir törene tanıklık etmek mümkün. Aynı zamanda turistik Saduların da cenneti.

Konaklama: Kathmandu

30 Nisan 2017 Pazar KATMANDU
Gün doğmadan uyanıp Tibetlilerin Kathmandu’daki en önemli tapınaklarından biri olan Baudhanath’a gidiyoruz. Gün aydınlanırken tapınaktaki hareketlilik, ayinler, dualar hepimizi derinden etkileyecek. Burada küçük eğitimlere katılacağız. Ardından otelimize geçip kısa bir dinlenmeden sonra özel mekanımızda yoga çalışmalarımızı yapıyoruz. Günün sürprizi ses terapisi olacak.

Bouddhanth: Bu devasa ve çok eski Stupa, Nepal’in en özgün yapılarından biridir ve dünyadaki en büyük Budist Tapınağı olarak bilinir. İnsanlar Dolpo ve Mugu’dan, aynı zamanda Tibet’ten, Hindistan’dan ve Bhutan’dan ziyaret için gelirler.

Baudhanath Stupa’sı dört bir tarafındaki Buda’nın her şeyi gören gözleriyle birlikte, Kasyapa’dan, yani önceki zamanın Buda’sından kalanları da saklamaktadır. Stupa, 100 metre çapındadır ve sekizgen temel üzerine bina edilmiştir. İçinde 5. yüzyılda Lichichivi Kralı Mana Deva tarafından yaptırılan dua çarkları bulunan stupa, 36 metre yüksekliğindedir. Bu kulenin üstünde “Buda’nın gören gözleri” ve aydınlanma sürecinin, sadakatin, şefkatin, bilmenin ve Nirvananın sembolü olan kule yükselir.

Konaklama: Kathmandu

1 Mayıs 2017 Pazartesi… KATMANDU

Sabah gün doğumundan önce çıkıp günü Kathmandu Vadisine tepeden bakan Swayambhunath tapınağında karşılıyoruz. Hindu ve Budist tapınaklarını içi içe göreceğimiz ve dualara, meditasyonlara tanıklık edeceğimiz bu etkileyici mekanda dolaşıp kahvaltımızı ediyor ve mekanın tadını çıkaryoruz. Ardından otelimize dönüyor ve yoga çalışmamızı yapıyoruz. Öğleden sonra Thamel bölgesindeyiz.

Swayambhunath: Dünya’nın en esrarengiz yerlerinden biri olan Swayambhunath Budist Tapınağı 2000 seneden fazla bir süredir Katmandu Vadisi’ne bakan bu tepede bulunuyor. Swayambhunath, “kendiliğinden yaratılmış” anlamına geliyor.

Ana yapının çevresine yıllar boyunca yapılan yeni binalar ve eklentilerle birlikte bir stupalar ve pagodalar mozaiği oluşmuş. Ana yapı tuğla ve kilden inşa edilmiş büyük bir yarımküre. Hemen üstünde gümüş yaldızlarla kaplanmış bir bölüm ve küçülerek yükselen çemberlerden oluşan sivri bir kule bulunur. Yapının dört tarafına Buda’nın “her şeyi ve her yeri gören gözleri” resmedilmiş.

Konaklama: Katmandu

2 Mayıs 2017 Salı KATMANDU – POKHARA

Sabah yoga çalışmamızdan sonra kahvaltımızı ediyor ve iç hat uçuşumuzla Pokhara’ya uçuyoruz. Yaklaşık 1 saatlik uçuştan sonra Pheva Gölü kıyısındaki Pokhara’ya ulaşıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Zaman kaybetmeden Pokhara sokaklarına çıkıyoruz. Katmandu’nun daha küçüğü ve daha çok trekking’cilerin önemli bir konaklama noktası. Öğleden sonraki saatlerde yakınlardaki Tibet köyüne gidiyor ve buradaki koloni yaşamına tanıklık ediyoruz. Sonrasında Pokhara’nın sokaklarında alışveriş yapıyor ve akşam yemeğimizi yiyoruz.

Pek çok trekking turu buradan hareketle başlar. Pheva Gölü’nde botla gezerek gölün ortasındaki küçük adaya ve üstündeki tapınağa gidilir.

Konaklama: Pokhara

3 Mayıs 2017 Çarşamba POKHARA – DAMPUS
Sabah gün doğumunu Pokhara’nın tepelerinde Peace Stupa’da karşılıyoruz. Gölün ışığa kavuştuğu ilk saatler rüya gibi bir güzellikte. Otelimize dönüp kahvaltımızı yaptıktan sonra Annapurna Zirvelerini karşıdan görebileceğimiz yeşillikler içindeki kampımıza gitmek için yola çıkıyoruz. Pokhara’dan özel aracımız ile köylerin ve pirinç tarlalarının içinden geçerek kamp alanımıza ulaşıyoruz. İnanılmaz etkileyici dağ manzarası ve vadilerle iç içe konaklayacağımız bu kampta iki gün boyunca yürüyüşler, meditasyon ve yoga yapacağız.
Kampta konaklama lodge’larda yapılmaktadır.

Konaklama: Dampus Lodge

4 Mayıs 2017 Perşembe DAMPUS – POKHARA
Kampımızda sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra günü tarlaların ve köylerin arasında yürüyüşler, yoga ve meditasyon ile geçiyoruz.

Konaklama: Dampus Lodge

5 Mayıs 2017 Cuma POKHARA – KATMANDU

Sabah Pokhara’ya geçerek havaalanına gidiyor ve Kathmandu’ya hareket ediyoruz. Katmandu’ya vardıktan sonra Thamel sokaklarına çıkıyoruz.

Konaklama: Katmandu

6 Mayıs 2017 Cumartesi KATMANDU – İSTANBUL
THY ile dönen arkadaşlarımız 05:30 da, AIR ARABIA ile dönenler 09:00 da havaalanına hareket ediyor. THY’nin hareket saati 07:30, Air Arabia’nın hareket saati ise 11:45 kalkışlı uçağı ile İstanbul’a dönüyoruz.

Kayıt ve Bilgi: 05305243660

GEZİ ÜCRETİ

Nakit Ödeme Fiyatı : 1.350 EURO + UÇAK
Kredi Kartına Tek Ödeme : 1.540 EURO + UÇAK
Kredi Kartı Fiyatı (3 Taksit) : 1.570 EURO + UÇAK
Kredi Kartı Fiyatı (6 Taksit) : 1.590 EURO + UÇAK

* Fiyatlar iki kişilik odada kişi başı fiyatıdır.
* Nakit ödemede %15 indirim uygulanmıştır.
* Tek kişi konaklama 280 EURO
* Tüm kredi kartlarına tek çekim uygulanır.
* Taksitler yalnızca World Card Kredi Kartına uygulanır.

Ödeme ve iptal koşulları:
1. ödeme Kayıt sırasında 300 Euro. 20 Mart’a kadar yapılan iptallerde tam iade yapılır.
2. ödeme 20 Mart’a kadar 500 Euro. 1 Nisan’a kadar yapılan iptallerde iade yapılmaz. Ancak katılımcı kendi yerine bir başka kişiyi kayıt ettirirse her zaman tam iade yapılır.
3. ödeme 10 Nisan’a kadar kalan ödeme.

Ücrete dahil olanlar:
Rehberlik
Nepal’de ara ulaşımlar, transferler.
Kathmandu’da 4 yıldızlı otelde oda / kahvaltı konaklama
Katmandu’da bir akşam yemeği, Nepal müziği ve dansları.
Kathmandu’da rehberli geziler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.
Katmandu Pokhara Katmandu uçak bileti
Yoga matı
Yürüyüşlerde 3 öğün yemek
Aşçı, taşıyıcılar ve rehber Şerpaların ücretleri ve sigortaları
Yurtdışı Seyahat sigortası
Bahşişler

Ücrete dahil olmayanlar:
İstanbul – Kathmandu – İstanbul uçak bileti.
Otel konaklamaları sırasında öğle ve akşam yemekleri.
Otel ekstraları, kişisel masraflar, yoldaki yemek ve içecekler, yemeklerde içecekler.
Kişisel sağlık sigortası, vize
Yurtdışı çıkış harcı

Kayıt ve Bilgi: 05305243660