bks iyengar“İnsanlara her zaman söylerim; mutlu yaşayın, ihtişamla ölün…” BKS İyengar

14 Aralık 1918 – 20 Ağustos 2014

Bellur Krishnamachar Sundararaja(B.K.S.) İyengar, Güney Hindistan Karnataka’da doğdu. Gurusu Sri T. Krishnamacharya ile 16 yaşında Yoga çalışmalarına başladı, ancak 18 yaşında hocası tarafından az İngilizcesi ile Yoga öğretmek üzere Pune’a yollandı. Bu yüzden gurusundan Yoga ile ilgili bilgileri doğrudan alma fırsatı olmadı. Ancak samimi ve kararlı bir Yoga uygulayıcısıydı. Kendi çalışmaları, yoga asanalarını keşfetmesini ve mükemmelliğe ulaşmasını sağladı. Bu kendi kendine keşfetme, senelerdir verdiği Yoga derslerini ve öğretilerini etkiledi.

Tüm Dünyanın kabul ettiği gibi İyengar, kendine özgü tarzıyla “İyengar Yoga”nın yaratıcısıdır, ancak kendisi, kendi Yoga sistemini İyengar Yoga olarak adlandırmamakta, Asthanga Yoga uyguladığını söylemekteydi.

İyengar zamanımızın yaşayan en ünlü Yoga eğitmenlerinden biriydi. Hindistan Pune’da yaşadığı ve çalışmalarını  kızı Geeta ve oğlu Prashant ile devam ettirdiği aşramında 20 Ağustos 2014 günü 96 yaşında vefat etmiştir.

Yoga ve felsefe üzerine birçok kitap yazmıştır. En çok ilgi çeken kitaplarından biri asanaları ayrıntılı olarak anlattığı “Light on Yoga” kitabıdır. İyengar Yoga okulları dünyanın her yerine yayılmıştır ve milyonlarca insan İyengar Yoga yapmaktadır.

İyengar’la ilgili yayınlanmış birçok kitap vardır. İyengar hakkında daha yakın bir izlenim edinmek, bilinmeyen yönlerini ve öğretilerini keşfetmek için öğrencisi Elizabeth Kadetsky’nin Dağ Duruşu kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

İyengar’dan Sözler

“Nefes almak Tanrı’dan güç almaktır. Ve nefes vermek de dünyaya verdiğiniz hizmeti temsil eder…” B.K.S Iyengar

”Yoga’nın amacı, tüm eylemlerinizde tam bir farkındalık yaratmaktır…” B.K.S Iyengar

“İlham olun, ama gururlanmayın…” B.K.S Iyengar

‘’Yoga insanlığın evrimi ile ilgilenen eski ancak mükemmel bir bilim dalıdır. Bu evrim insanın beden sağlığından kendini farkındalığına kadar bütün yönlerini kapsar. Yoga ‘birlik’ demek. Bedenin bilinçle ve bilincin ruhla birleşmesi. Yoga günlük yaşantımızı dengeli sürdürebilmemiz için bizi besler ve hareketlerimizi belirli bir hünerle yapmamızı sağlar.” B.K.S Iyengar- Astadala Yogamala

“Yoga, içeriden kendimize baktığımız bir aynadır…” B.K.S Iyengar

İyengar’ın Türkçe Yayınlanmış Kitabı

-Yoga ve Siz – Yogayı Günlük Yaşamla Bütünleştirme Kılavuzu