sarkaç
Bir sarkaç düşünün.
Merkez noktasından ileri geri nasıl sallandığını gözünüzün önüne getirin. Hayatta en önemli derslerden biri aslında bir sarkacın fiziksel özelliğinde saklıdır. Sarkacı bir yönde ittiğinizde, önce ittiğiniz yönde yol alacak, sonra başlangıç noktasına gelecek ve sonra da ilk hareketinin tersi yönünde tamamlayıcı bir sallanma hareketi yapacaktır. Tüm yaşamımız aslında bir sarkaca benzer özellik taşır.
Düşünceler, sözler ve hareketler sallanma hızını ve karşı kutuba doğru tamamlayıcı hareketi belirler. Fazla çalışırsanız, yorgunluğu tecrübe edersiniz. Eğer bütün gününüzü verimsiz tembel olarak geçirirseniz, akşam kendinizi uykusuz ve tatminsiz hissedersiniz. Yemek yeme zevkine fazla düşkünlük, hazımsızlık ağrılarıyla sonuçlanır.
Aşırı mutluluk, üzüntü ve bunalımın derinlikleri arasında gidip gelen insanlar ‘dengesiz’ olarak nitelendirilirler.
Hayatın sarkacı onlar için fazla hızlıdır.
Duygusal dengenizin bozulması tüm sisteminizi etkileyecek sonuçlar doğurur. Düşünme ve analiz etme yerine tepki gösterirseniz bu tepkiyle sarkaç tekrardan sallanmaya başlar. Kızmadan önce bir an için durun ve düşünün.
Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin, yoksa onlar sizi kontrol ederler.
Hayat size iniş ve çıkışları, vadileri ve tepeleri sunmaya devam edecektir.
Ustaca yaşamak, tepelerin törpülenmesini, vadilerin de biraz doldurulmasını gerektirir. Eğer büyük mutluluklar ayağınızı yerden kesmezse, büyük acı ve sıkıntılar da sizi sarsmayacaktır.
Denge, Klasik Yoganın en önemli öğretilerindendir.

Sevgiler…
Mert Güler