kaliteli uyku stratejileriAyurvedaya göre, kaliteli bir uyku zihinsel sağlığımız için çok önemlidir. Uykusuzluk; odaklanma güçlüğü, hafızada zayıflama, yaratıcılık ve karar verme becerilerimizde eksilmeye yol açabilir. Kaliteli bir uyku için aşağıdaki 4 Ayurveda önerisini değerlendirebilirsiniz…

1- Akşam 10’da yatıp sabah 6’da kalkın.
“Erken yat, erken kalk” söylemi Ayurvedanın en önemli uykusuzluk çözümlerinden biridir. Bu saatler, uykuya dalmak ve uyanmak için en uygun saat dilimleridir. Böylece, doğanın gündüz ve gece ritmlerine de uyumlu yaşamış oluruz.
Akşam 8:30 ile 10:00 saatleri arasında atmosferde Tama Guna daha baskındır (Guna’lar sayfamız için tıklayın). Tama, atalet ve durgunluk verir, sakin bir enerjidir. Uykuya geçme sürecinde Tama’nın etkin olması çok işe yarar.
Sabah saat 6:00’dan sonra da atmosfer Raja Guna’sı ile yüklenmeye başlar. Raja, aktivite ve hareket ile ilişkili olan Guna’dır. Ayrıca erken kalkmak, akşam daha kolay uyumanızı sağlar.

2- Akşam 8:00’den sonra televizyon, tablet ve bilgisayarınızı kapatın.
Tüm gün boyunca zihniniz çeşitli medya kaynakları tarafından bilgi bombardımanına tutulur. Televizyon ve bilgisayar ekranlarını kapatarak zihninizi dağıtanlardan uzak durur ve uykuya hazırlanmaya başlarsınız.

3- Yatma zamanı ritüeli yaratın.
Dünyanın en prestijli iş ve yönetim dergisi Harvard Business Review, Kasım 2014 sayısında, uyumaya hazırlanırken günün hızını yavaşlatmak için anlamlı uygulamalar yapılmasının önemi üzerine bir makale yayınlandı. Ayurveda bilimi, Dinacharya olarak adlandırılan günlük rutinler ile zaten binlerce yıldır bunu tavsiye etmektedir.
Ayurveda Dinacharya prensibine göre (Dinacharya; günlük uygulanan rutinlerdir), akşam 6:00 ile 10:00 saatleri arası; olumlu insanlarla sohbet ederek, hayvanlarla ilgilenerek, kitap okuyarak ve barış, huzur, sakinlik ve topraklanma hisleri verecek aktivitelerle geçirilmelidir. Uyumadan hemen önce size ilham verecek aydınlanmış üstadların kitaplarını okumak (Tavsiye ettiğimiz üstad kitapları için tıklayın), günlük yazmak, meditatif bir yürüyüşe çıkmak, klasik müzik veya ilahiler dinlemek, Yoga ve meditasyon yapmak muhteşem dinacharya’lardır.

4- Ilık susam yağı sürün.
İyi bir uyku için Ayurvedanın tavsiye ettiği harika bir sağlık ritüeli de; ayak tabanlarınıza, başınızın tepe noktasına ve kulaklarınızın arkasına ılık susam yağı sürmektir. Bu uygulama iyi bir uyku sağlamanın yanı sıra, yaşlanmaya da karşı koyar ve stresi azaltır. Organik ve soğuk sıkım bir susam yağı kullanmanız gerektiğini hatırlayın.

kaynak: mindbodygreen.com