bebek-yaglari zararBebek yağı mineral yağdan yapılmıştır. Mineral yağı, bitkisel kaynaklı olmayan ve petrolden elde edilen sentetik bir maddedir ve bedenimize tamamen yabancıdır.
Evet yanlış duymadınız. Bebek yağları ham petrolden ve gazdan elde ediliyor. Ve aynı zamanda vazelin, bebek losyonları ve şampuanları da mineral yağ içermektedir..! 

Peki neden bu yağı bebek yağı olarak lanse edip, bebeklerimize sürmemiz gerektiğini ve cilde çok iyi gelip nemlendirdiğini söylerler ki..?

Çünkü mineral yağı çok kolay elde edilen ve çok ama çok ucuz bir üründür. Dürüst olmak gerekirse, mineral yağ içeren bebek yağları sağlığımıza zararlıdır…

Mineral yağı, cildimize sürdüğümüzde, cilt üzerini ince bir tabaka olarak kaplar. Emilmesi çok zordur ve bu yüzden, yani emilemediği için yağlı yağlı kalırız ve zannederiz ki cildimiz çok nemlendi..! Halbuki gözeneklerimiz tıkanmıştır ve toksinlerin cilt yoluyla atılımı engellenmiştir…
Cildimiz terleme yoluyla toksinleri dışarı atarak bedenimizin detoks yapması açısından çok önemli bir rolü üstlenmiştir. Eğer gözenekler bloklanırsa yani tıkanırsa toksinler bedenimizde daha uzun süre kalır. Cildimiz üzerinde ince bir tabaka oluşturan ve hemen emilemediği için gözenekleri tıkayarak toksinleri atmamızı engelleyen bebek yağı en sonunda emildiğinde, mineral yağı karaciğer tarafından parçalanır ve bağırsaklardan geçer.
Mineral yağı, bağırsaklarda bulunan yağda çözünür vitaminleri absorbe eder yani yutar, emer. Kısacası organik ve sağlıklı beslenip, vitamin destekleri alsanız da,cildinize sürdüğünüz petrol içerikli mineral yağ sayesinde, hepsi boşa gider çünkü bedeniniz bunlardan faydalanamaz..!

Ayrıca mineral yağın akciğerlere, sinir sistemine, cilde zarar verdiği, erken yaşlanmaya sebep olduğu da iddialar arasındadır.
Kanserden Koruma Koalisyon’unun 2002 yılında yaptığı tarafsız bir araştırma, losyon, şampuan ve sabun gibi hijyen ve kozmetik ürünlerinin halk sağlığını tehdit ettiğini ve hatta sigaradan daha yüksek risk taşıdıklarını söylemektedir. Mineral yağ gibi petrol içerikli kimyasalların kullanıldığı bu ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır…

Bebek yağı yerine ne kullanabilirsiniz..?

Bebek yağı yerine Sızma zeytinyağı veya Hindistan Cevizi Yağı kullanabilirsiniz. İsterseniz bunların içine birkaç damla organik uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz. Bebek ve çocuklara rahatlatıcı etkisi olan lavanta yağı çok güzel olabilir 🙂

Farkında olalım ve kullandığımız ürünleri bilinçli seçelim. Unutmayın cildinize sürdüğünüz herşey iç organlarınızı ve sağlığınızı doğrudan etkiler.

Sevgiyle ve sağlıklı kalın… :))

Kaynak: theholisticmama.com, www.herballuxuries.com