mandala1Mandala nedir?

Freud’un öğrencisi psikanalist Carl Jung’a göre Mandala “Alt bilincin kendini ifade etmesi”dir.

Mandala; Sanskritçe’de ‘daire, çember, merkez’ anlamına gelir. Daire, yaşamın devamlılığını ve döngüsünü sembolize eder. Bir mandala sadece dairelerden değil kare veya üçgen şekillerden de oluşabilir.
Mandala’lar bütün olmayı, birliği temsil ederek sonsuzlukla olan ilişkimizi, evrenle olan bağımızı bize hatırlatan kozmik diyagramlar yani şemalardır.

Bir mandala; yaşamın görünen yüzünü (Yeryüzü, Güneş ve Ay) , ve yaşam döngüsünü (aile, arkadaşlar ve toplumsal ilişkiler) temsil eder. Çemberin başı ve sonu yoktur. Mandala; dairesel biçimininden dolayı, rahatlatır, beden enerjilerini dengeler, yaratıcılığı arttırır ve şifalandırır.

Mandalalar nereden geliyor?

mandala2Etrafımıza dikkatlice bakarsak, çevremizde dairesel, tekrarlayan desenlerin ne kadar çok bulunduğunu fark edebiliriz. Geometrik şekilleri hayatın her alanında görebiliriz. Gözyüzündeki güneş, bedenimizdeki hücreler, her bir kar tanesinin kendine has tasarımı mandalanın kutsal daireselliğini yansıtır. Kadim Kutsal Geometri Bilimi’ne göre, tüm evrensel maddenin matrisi (kalıbı), küresel biçimlerden meydana gelmiştir ve mandala gibi desenler, kalıplar oluşturur.

Mandalanın kökleri insanlık kadar eskidir. Tibet rahiplerine göre kumdan yapılan mandala, çok boyutlu spiritüel bilinç alanlarını ve aydınlanma evresini gösterir. Amerikan yerlilerine göre, mandalanın bir formu olan Şifa Çemberi (Medicine Wheel), yaşam döngüsünü ve kutsal tören alanını sembolize eder.

Mandalanın iyileştirici gücünü kullanabilmek

mandala3

Mandala’ların iyileştirici gücünden faydalanabilmek mümkün olabilir, yeter ki onların farkında olalım ve bir şans verelim.

Mandala’ların faydaları;
Sakinleştirir.
Stresi azaltır.
Odaklanmanızı sağlar.
Kendinize güveninizi geliştirir.
Yaratıcılığınızı geliştirir.
Farkındalığınızı yükseltir.
Kendinizi ifade etmenize yardımcı olur.

Mandala çizerek, boyayarak bu faydaları harekete geçirebilirsiniz. Odaklanmada güçlük çeken çocuk ve yetişkinlerde mandala boyama muhteşem bir çalışmadır. Mandala boyarken kendinizi ve yaşam yolculuğunuzu ifade edebilirsiniz.

Mandala boyamanın incelikleri

mandala5Mandala boyama kitapları son zamanlarda çok popüler oldu. Kitapçılarda çeşit çeşit mandalalar var. Bu kitaplardan hoşlandığınız birini satın alabilir ve kendinizi mandalaların şifalı gücüne teslim edebilirsiniz…

Mandala boyamanın bir kuralı veya doğrusu yanlışı yoktur. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Sadece boya kalemlerinizi alın ve boyamaya başlayın. Hangi renkle başlayacağınız veya renklerin birbiriyle uyumunu düşünmeyin. Hatırlayın: Doğru veya yanlış yok.

Mandalayı boyadıktan sonra durun ve ona bakın. Renkleri ve biçimleri fark edin, ne hissettiğinize odaklanın.

Mandala yolculuğunuzu ve hissettiklerinizi yazabilirsiniz.