meditasyon“Çok az sayıda modern düşünür psikoloji, felsefe ve dini Krishnamurti kadar kusursuzca bütünleştirebilmiştir.” Publishers Weekly

Krishnamurti (1895-1986), Hindistan’ın güneyindeki küçük bir köyde başlayan yaşamının sınırlarını aşarak, 20. yüzyılın en büyük tinsel öğretmenlerinden biri oldu. Yaşamı boyunca, yeryüzünde barış olması için tek yolun insan psişesinin dönüşümü olduğunu vurguladı. Bu dönüşümü başarmak için herhangi bir yol, bir yöntem ya da yardım edebilecek bir guru, bir tinsel yetke yoktur. Bu dönüşüm her birimizin kendi içimizde keşfetmesi gereken bir hakikattir.

Bu kitap Krishnamurti’nin kitaplarından ve konuşmalarından kısa alıntılar biçiminde derlenmiştir ve onun meditasyon öğretisi üzerine en özlü görüşlerini içermektedir. Meditasyon düşüncenin ötesinde bir dikkat halidir; insana yetkeden ve hırstan, korkudan ve ayrılıktan tam bir özgürlük sağlar.

Krishnamurti şöyle der: “Meditasyonun ne başı vardır ne de sonu. Bir yağmur damlası gibidir: o damlada tüm dereler, devasa ırmaklar, denizler ve çağlayanlar vardır; o damla yeryüzünü ve insanı besler; o damla olmasa dünya çöl olur. Meditasyon yoksa kalp çöle, kurak toprağa döner.”

Yazar: Jiddu Krishnamurti
Yayınevi: Ayna Yayınevi
144 sayfa