Grip
Beyaz
Beyaz besinler bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bunun yanında kolestrolü ve kan şekerini düşürürler ve kalp hastalıkları riskini azaltırlar.
Beyaz besinler içinde sarmısak, soğan, beyaz turp, mantar ve karnıbahar sayılabilir.
Beyaz un ve beyaz pirinç gibi rafine beyaz besinler rafine işlemi sırasında besin değerlerinin çoğunu kaybettikleri için aynı faydaları sağlamaz…

Yeşil
Yeşil meyve ve sebzeler fitokimyasallar içerirler. Özellikle toksinlerin atılımını sağlayan bu besinler, ayrıca bazı kanser risklerinin azaltılmasında, daha iyi bir göz sağlığında, kas ve kemiklerin yenilenmesinde ve sağlıklı dişlerde rol oynarlar.
Yeşil besinler içinde brokoli, ıspanak, kivi, yeşil biber, salatalık, taze soğan gibi besinleri sayabiliriz.

Sarı
Sağlıklı bir ciltte önemli rol oynayan sarı besinler, bunun yanında sindirim sistemini geliştirirler ve beyin fonksiyonlarını düzenlerler.
Sarı besinler içinde muz, limon, ananas, sarı biber, mısır ve patatesi sayabiliriz.

Turuncu
Turuncu besinler antioksidan yönünden çok zengindir. Kanserden korur, kalp hastalıkları riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirirler.
Turuncu besinler içinde portakal, havuç, balkabağı, şeftaliyi sayabiliriz.

Kırmızı
Kalp sağlığı için gerekli fitokimyasallar içeren kırmızı yiyecekler ayrıca hafızayı güçlendirirler ve iltihap gidericidirler.
Kırmızı besinler arasında domates, elma, pancar, kırmızı biber, çilek, kırmızı soğan, kırmızı üzüm sayılabilir.

Mor
Mor besinlere rengini veren antosiyaninler yaşlanma karşıtı olarak rol oynar. Ayrıca kemik sağlığını geliştirler ve bazı kansar türlerine iyi gelirler.
Mor besinler arasında patlıcan, mor erik, yaban mersini, mor lahana sayılabilir.

 

far022