Yumurta sarısı
Bu gerçekten de kafa karıştırıcı bir konudur.
Bizlere yıllarca içerdiği yüksek kolesterolden dolayı yumurta yemememiz söylendi. Son yıllarda da bunun doğru olmadığı ve yumurtanın güvenle tüketilebileceği söyleniyor. Peki hangisi doğru?

Aslında besin içeriğine bakıldığında yumurtanın sarısı yüksek kolesterol barındırmaktadır ve bu yüzden çok yenmesinin kolesterolü yükselttiği düşünülüyordu. Ancak yapılan son araştırmalarda, besinlerden alınan kolesterolun, kandaki kolesterolden farklı olduğu öğrenildi. Kalp hastalıklarına zemin hazırlayan da kandaki yüksek kolesterol seviyesidir.

115 yetişkinde yapılan son araştırmanın yankıları hala sürmektedir. Bu araştırmada yumurtanın kandaki kolesterol seviyesini yükseltmediği görülmüştür. Tam tersine bütün olarak yenilen yumurta HDL’yi yani kalbi koruyan iyi kolesterolü yükseltmiştir..!

Modern şehir hayatı insanının beslenme düzeninde, kolesterolden çok daha önemli problemler vardır. İşlenmiş yiyecek tüketimi arttıkça, diyabet ve obezite gibi hastalıklar da artmaktadır…

Yumurta sarısı B komlpleks vitaminlerinden biri olan Kolin vitamininin zengin bir kaynağıdır. Kolin vitamini hafıza vitamini olarak bilinmektedir. Kolin vitaminini barındıran besinler, iltihap giderir ve nörolojik fonksiyonu düzenler. Hamileyken alınan Kolin bebeğin beyin gelişimini sağlar. Kolin vitaminin diğer bir etkisi de esenlik ve mutluluk vermesidir..! :))

Her zaman belirttiğimiz gibi beslenmede de denge gerekiyor. Her şeyden yemek, ama dozu kararında tutmak, işlenmiş ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durup kendi evimizde pişen doğal ve sağlıklı yiyeceklerle beslenmek çok önemlidir.

Sağlıklı günler… :))