Raisins kKuru üzüm; kabızlığı gidermede, Asidoz (Kanda asit maddelerin artışı) ve kansızlıkta, ateşi düşürmede faydalıdır. Ayrıca kilo almaya, göz sağlığına, diş bakımına, kemik sağlığına da yarar sağlar.
İçerdiği benzersiz fenol miktarı ve boron minerali ile faydalı bitkisel besin araştırmalarının konusu olmaktadır.

Kabızlığı Gidermede:
Kurutulmuş üzüm içerisinde kurutulmuş formda lifler bulunur. Bu lifler su emerek şişerler ve kabızlığı gidermede yarar sağlarlar.

Asidoz Kontrolünde:
Asidoz, kanın asiditesinin veya solunum sistemindeki gazın artışıdır ki her ikisi de midemizdeki asidin kaynağıdır. Bu durum bedenimizde birçok probleme zemin hazırlayabilir; mide kaynaması, deri hastalıkları ve iç organ hasarları, artrit, gut, böbrek taşı, saç dökülmesi, kalp hastalıkları, tümörler ve hatta kanser gibi…
Kuru üzüm, yüksek oranda Potasyum ve Magnezyum içerir, ki bu iki mineral asiditeyi azaltmada çok etkilidirler. Asitleri nötralize ederler ve böylece asidoz kontrolü sağlarlar.

Anemi (Kansızlık) Tedavisinde:
Kuru üzüm önemli miktarda Demir, B vitamini kompleksi ve bakır içerir. Demir, kansızlık tedavisinde doğrudan etkilidir. B vitamini kompleksi kan yapımında gereklidir. Bakır da kırmızı kan hücrelerinin yapımında yardımcı olur.

Fenollerin Antioksidan Koruması:
Meyvelerde bulunan fenollerde antioksidan faaliyetlerin olduğu ve hücrelerin tahrip olmasını engellediği kanıtlanmıştır. Meyve ve sebzelerdeki bu antioksidan faaliyet, fenol içeriğiyle paralel gitmektedir ve kuru üzüm, zengin antioksidan içeren kayısı ve erik ile kesinlikle başa baş gitmektedir.
Kuru üzümdeki flavonol’lar (bir çeşit fenol) kurutma işleminden çok az etkilenirler, ancak kuru üzüm, yaş üzümden daha az fenol içerir.

Kemik Sağlığı için Boron Minerali:

Halk sağlığı önerilerinde çok yer almamasına rağmen Boron, sağlığımız için, özellikle kemik sağlığı ve kemik erimesinde önemli bir mineraldir. Boron minerali östrojen ve D vitaminini aktif hale getirir. Menopozdan sonra östrojen seviyesi düşer ve kemikler kırılabilir hale gelirler. Araştırmalar göstermiştir ki, boron kemik erimesine karşı bir koruma sağlar ve menopozlu kadınlarda östrojen tedavisinin olumlu yönlerini arttırır.

www.organicfacts.net ve www.whfoods.com sitelerinden çevrilmiştir.