hira ratan manekİnsan vücudu bir solar panel gibi güneş ışığını enerjiye çevirebilir mi?

1992 yılında yemek yemekten hoşlanmamaya başladığını, 1995 yılında Himalayalar’a yaptığı bir geziden sonra da yemek yemekten tamamen vazgeçtiğini söyleyen emekli makine mühendisi Hira Ratan Manek, bunun mümkün olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), son 15 yıldır güneş ışınları ve sıvıyla yaşadığını iddia eden 64 yaşındaki bir Hintli’yi incelemeyi sürdürüyor..

Kerala kentinde yaşayan Manek’in eşi Vimla, kocasının son 15 yıldır her gün öğleden sonra güneşe çıkarak bir saat boyunca gözünü bile kırpmadan güneşe baktığını, çay ve kaynamış su gibi birkaç sıvı dışında da hiçbir gıda maddesi tüketmediğini savunuyor. Hira Manek’e göre insanoğlu, bitkilerden sonra güneş enerjisine en çok ihtiyaç duyan canlı ve güneşin bitkiler gibi gıda maddesi haline getirilmesi için tek yapılması gereken bunu öğrenmek. Güneş enerjisi ile beslenmeye başlamak için önce sabahın erken saatlerinde henüz çok güçlü olmayan güneş ışınlarına birkaç dakika bakarak gözleri alıştırmak gerekiyormuş. Daha sonra giderek bu süre artırılırken, bir yandan da güneşin daha güçlü olduğu saatlere geçiliyormuş. Bu sayede gözler güneşten zarar görmeyecek hale geliyormuş ve öğleden sonra bir saat güneşe bakmak beyni şarj etmek için yeterli oluyormuş. Ancak Manek, bu işe başlarken fiziksel veya psikolojik hiçbir rahatsızlığınızın olmaması gerektiğini, bunu başardıktan sonra ise güneş enerjisinin etrafınızda oluşturduğu hücrenin sizi bütün bu problemlerden koruduğunu ısrarla belirtiyor. Ayrıca kendi dışında kimsenin, güneşe 44 dakikadan fazla bakmamasını öğütlüyor.

Güneşle karın doyar mı?
Nasa araştırma ekibi, Hira’nın en az 130 gündür bir şey yemediğine ve sadece suyla hayatta kaldığını tespit etmiş ve bu doğa üstü gibi görünen duruma da şimdilik Hira Ratan Manek’in isminin başharflerinden oluşan “HRM fenomeni / olgusu ” adını vermiş. Nasa, “HRM fenomeni”nden faydalanarak uzay keşif gezileri sırasında yiyecek stoklama ve korumaya ilişkin sorunları çözmeyi umduğu belirtiliyor. Şimdilik Manek’in bir nevi kendi kendini hipnoz yöntemi uyguladığı ve vücudunun uzun süreli açlığa böyle olağanüstü bir tepki vererek kendini koşullara adapte ettiği üzerinde duruluyor.