küçük budaGizemli bir dünyaya büyülü yolculuk…
Bazı eleştirmenlere göre Matrix filmine de ilham kaynağı olan Küçük Buda paralel iki öyküden oluşur: Bir yanda Budizmin kurucusu Prens Siddhartha’nın öyküsü aktarılırken, öte yandan Tibetli rahip Lama Norbu’nun, hocasının reenkarnasyonunu arayışı anlatılır. 9 dalda Oscar® ödüllü Son İmparator, Paris’te Son Tango gibi filmleriyle tanınan usta yönetmen Bertolucci, bu gerçek hikayeyi kendi benzersiz tarzı ile sinemaya aktarmıştır. Özel efektleri, ABD ve Asya’nın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen çekimleriyle Küçük Buda çarpıcı bir filmdir. Bertolucci, bu filmle Son İmparator ve Çölde Çay’ın ardından, kendi deyimiyle “Oryantal Üçlemesi”ni tamamlar.

Rahip Norbu ölen hocasının işaretleri üzerine, onun ruhunun Amerikalı küçük Jesse’nin bedeninde yeniden dünyaya geldiğine inanır. Rahip küçük çocuğa Siddhartha’nın (Keanu Reeves) sahip olduğu tüm zenginlikleri ardında bırakıp nasıl Buda olduğunu anlatır. Lama Norbu’nun ısrarıyla Butan’da bir manastıra giden Jesse burada farklı bir kültür ve dünyaya adım atar. Küçük Jesse gerçekten de Lama Norbu’nun ölen hocası mıdır?
Ünlü besteci Ryuichi Sakamoto’nun Grammy’e aday olan müzikleriyle film, izleyenleri gizemli bir dünyaya, büyülü bir yolculuğa davet ediyor…

Orjinal Adı ve Dili: Little Buddha – İngilizce
Yönetmen: Bernardo Bertolucci
Oyuncular: Keanu Reeves, Bridget Fonda, Chris Isaak
Yapım Yılı: 1993
140 Dakika

Tanıtım fragmanı için tıklayınız…