meditate
Yeni yıl planlarınıza Yogaya başlamayı da eklemeli ve hemen harekete geçmelisiniz. Neden mi?

Büyük olasılıkla Yogayla ilgili birçok şey duydunuz ve okudunuz, bir fikir edindiniz. Ne fikriniz olursa olsun Yoga tamamen uygulamaya dayalıdır, kişiye özel bir deneyimdir ve yaşanmalıdır. Size göre olmadığını düşünüyorsanız bile kendinize ve Yogaya bir şans vermenizi sevgiyle tavsiye ederiz…

 

İşte Yeni yılda yogaya başlamak için 7 sebep…

1- Harika bir bedensel hareket fırsatı

Her ne kadar asanalar yani yoga duruşları Yoga’nın 8 basamağından biri olsa da, bu duruşlar bedeninizin güçlenmesi, esnemesi ve daha akışkan olması için bedensel hareket fırsatı da yaratacaktır. Yoga duruşlarını seviyenize göre adapte edebilirsiniz. Esnek olmamanız hiç önemli değil. Yogaya başlayıp düzenli uygularsanız, çok kısa sürede daha fazla esneyebildiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

2- Bedeninizle bağlantıya geçme ve bedensel farkındalık

Yoga duruşları, bedeninizle yakinen bir bağ kurmanızı, onu gözlemleyerek keşfetmenizi sağlar. Odaklanmanız güçlendikçe bedensel farkındalığınız da artacaktır. Ancak bir yerimiz ağrıdığında ya da bir aksilik olduğunda aklımıza gelir bedenin belli bir bölgesi değil mi. Şimdi belki de ilk kez nefesinizin farkına varacak, tüm uzuvlarınızı bilinçli olarak düşünecek ve onlarla herhangi bir rahatsızlık olmadan da iletişim kuracaksınız.

3- Nefes teknikleri ile daha sağlıklı nefes

Yoganın basamaklarından biri de pranayama yani nefestir. Yoga yaparken birçok nefes tekniği uygular ve öğrenirsiniz. Beden daha fazla oksijen alır,  hücreler canlanır, kan akışı artar ve sağlık getirir. Doğru nefes, stresle başa çıkmada da yardımcıdır.

4- Daha kaliteli uyku

Uzayan esnek bir beden, kan akışının artması, stres seviyelerinin düşmesi ile yaşam kalitenizde de iyiye gidişler gözlemlemeye başlarsınız. Daha iyi ve kaliteli bir uyku da bu etkilerden biridir. Özellikle yoga dersi sonunda yapılan derin gevşeme tekniğini, uykudan önce de deneyebilir, sonucu gözlemleyebilirsiniz.

5- Duruşunuzda düzelme

Yoga ile omurganız açılacak, gerçek doğasına dönecektir. Postürünüz yani duruşunuz düzeldiği için yanlış duruştan kaynaklanan sırt ağrılarınızda azalmalar başlar. Dik duruş ile kendinize güveniniz artar ki bu da günlük yaşam mücadelelerine olumlu bir tavır getirir, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

6- Fiziksel ve zihinsel gücünüzü arttırır.

Tüm önceki sebepler bir araya geldiğinde gerçek bir fiziksel ve zihinsel güçlenme hissederiz. Esneklik, nefes, dik duruş, bedenle tekrar kurulan bağ ile farkındalığımız artmaya başlar.

7- Meditasyon hayatınızı değiştirebilir.

Yogada yapılan tüm bu uygulamalar bedenimizi ve zihnimizi meditasyona hazırlamak içindir. Çalışmalarımızı yaptıkça daha sessiz oturabilir hale geliriz. Kıpırtılarımız azaldıkça düşüncelerimiz de azalır. Beden ve zihnin bir bütün olduğunu deneyimleriz.

Yoga_Christmas_Tree

 

Yoga ile hayatınız değişebilir. Yeni yılda kendinize “kendinizi” hediye etmeyi istemez misiniz..?