Rust_texture_6_by_wojtar_stock5 Ocak 1893 – 7 Mart 1952

Paramahansa Yogananda, milyonlarca Batı’lıya Kriya Yoga öğretisini tanıtmış Hindistanlı bir Yogi ve mistiktir. Ülkemizde de “Bir Yoginin Otobiyografisi” kitabı ile büyük ses getirmiş ve tanınmıştır.

Lahiri Mahasaya’nın öğrencileri ve Kriya Yoganın içten uygulayıcısı olan bir anne babadan dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda kendisine Mukunda Lal Gosh ismi verilmiş, ruhsal öğrencilik eğitimi sırasında swami olarak atandığında “Yogananda” (Yüce Bir’lik mutluluğu) adını almıştır.

Paramahansa Yogananda Sri Yukteswar ile on yıllık ruhsal eğitimi neticesinde Boston Massachusetts’te Dindar Liberaller toplantısına davet edildi. Sri Yukteswar’ın “şimdi gidersen sana bütün kapılar açılır” önerisine uyarak daveti kabul etti. 1920’de bir gemiyle Amerika’ya giden Yogananda, ilk üç yılında Boston’da kalarak konferans ve dersler verdi.

Daha sonra birçok şehirde etkinliklerini sürdürerek binlerce insana hitap etti, aşamalı dersler sundu. 1925’te SRF Kendini Gerçekleştirme Merkezi’nin kuruluş temelleri atıldı. Uluslararası bir kuruluş olan SRF bünyesinde Kriya Yoga bilgileri Aşram prensiplerine sadık kalınarak ilgilenenlere sunuldu.

1946’da “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” kitabı yayınlandığında büyük ilgi gördü. Yogananda, kitabının okuyanların hayatlarını değiştiren etkisinin sebebi sorulduğunda; “çünkü ruhum içinde” diyerek cevaplamıştır. Yaşamının son iki yılını toplumdan uzak kalarak sadece bir kaç öğrencisiyle görüşerek geçiren Paramahamsa Yogananda 7 Mart 1952’de bedenini bilinçli bir şekilde bırakmıştır.

ABD-Los Angeles’da bulunan Self-Realization (Kendini idrak etme) Derneği günümüzde halen ABD, italya ve Hindistan’daki şubeleriyle çalışmalarını sürdürmektedir…

Paramahansa Yogananda’dan Sözler:

“Derin bir şekilde meditasyon yapmak için kendinizi çok huzursuz bulursanız üzülmeyin. Eğer düzenli bir şekilde uygulama yaparsanız sakinlik zamanla gelir. Meditasyonun size göre birşey olmadığı düşüncesini asla kabul etmeyin yeter. Sakinliğin sizin ebedi, gerçek doğanız olduğunu hatırlayın…”

“Yoga; Tanrı’yı idrak etme bilimidir…”

“Bir oda binlerce yıl karanlıkta kalabilir ama içeriye bir ışık getirilirse o anda karanlık kaybolur…”

“Zihnimde imkânsız kelimesinin kök salmasına asla izin vermem. Siz de vermeyin.”

 

“Allah’a adanmışlığınızın bir anda parlayan ve sonra hızlıca sönen saman alevi gibi değil, uzun zaman boyunca dengeli bir şekilde yanan odun alevi gibi olmasını sağlayın.”

 

“Merhametli olun. Hayat denizinde yüzmeyi öğrenirken diğerlerine de yüzme öğretebilirsiniz.”

 

“Ruhsal yolda ilerlerken yolun yarısında veya üçte birinde kalmayın ya da neredeyse sonuna kadar gelip sonunda bırakmayın. Kendinizi ve içinizdeki Kutsal Gücü gerçekleştirmek için tüm yolu yürümeye sıkıca karar verin.”

 

“Allah’ı bilmeyi hedefleyen kişi en bilge olandır. En başarılı olan ise Allah’ta farkındalıkla yaşayandır.”

Paramahansa Yogananda’nın Türkçe Yayınlanmış Kitapları:

-Bir Yoginin Otobiyografisi

-Ruhu Eğitmek

-Mucizeler