Sri Aurobindo15 Ağustos 1872 – 5 Aralık 1950

Şair, öğretmen, yazar, düşünür ve bir yogidir. 1900 lü yılların başlarında Hindistan da bağımsızlık fikrinin yayılmasına yardım etti. Bhagavat Gita daki yoga yorumlarına benzer bir şekilde integral yogayı kurdu.

Sri Aurobindo nun insan potansiyali ve büyümesine benzersiz katkısı Doğu ve Batı kültürlerini bütünleştirmesi ile gerçekleşmiştir. Batının fiziksel, maddesel ve zihinsel boyutlarda insan yaşamının mükemmelliğine odaklanmış enerjisi ile Doğunun binlerce yıldır üzerinde çalıştığı ruhsal gelişme ve filozofsal yönlendirmeleri bir araya getirmiştir.

Sri Aurobindo, insan aktivitelerinin her bir farklı akımlarının katkısına değer verir. Yazıları, iki müteferrik toplumun görünen çelişkilerini bağdaştırmamıza yardım eder ve aynı zamanda yeni daha geniş bakış açılarıyla ruhsal gücümüzü, zihinsel aydınlanmamızı ve insanlık adına sevgi ve adanmışlıkla dolu bir kalbe sahip olmamızı geliştirmeyi hedefler.

Sri Aurobindo 20.yüzyılın önde gelen filozoflarından biri olarak kabul edilir ancak kendisi bir filozoftan çok daha fazlasıdır. Sri Aurobindo politik bir aktivist, bir mistik, ruhani bir lider, bir şair, bir yogi ve bir öğretmendir.

Sri Aurobindo nun öğretisi Hindistan ın kadim bilgelerinden gelir. Öyle ki; kainatın görünen yüzünün arkasında Farkındalık Halinde olma gerçekliği tek ve sonsuz bir öze dayanır.

Sri Aurobindo der ki: Tüm varlıklar bu tek özde birleşirler ancak farkındalıklarıyla ilgili farklılıklarından sebeple ve beden,zihin ve yaşamlarındaki o gerçek Özü göz ardı etmelerinden ötürü bölünürler. Belli bir psikolojik disiplinle bu ayırıcı türü ortadan kaldırmak ve gerçek Özle içimizdeki ilahi güçle yüzleşmek ve onun farkında olmak mümkündür.

Hayatı:

1872 de Kalküta da doğar. Babası Krishnadhan Ghose doktordur, tıp eğitimini İngiltere de tamamlayan babası tamamen batılı görüş açısına sahiptir. 5 yaşında Darjeling de devlet yönetiminde görevli İngiliz ailelerin çocuklarıyla birlikte eğitimine başlar. 2 yıl sonra babası tarafından ağabeyi ile birlikte İngiltere ye götürülür. Babası oğullarını Manchester de rahip Drewett e teslim eder. Yaşları ilerlediğinde, eğer isterlerse, din seçimini kendileri yapabilmeri için hiçbir din eğitimi verilmemesini söyler. Ve 13 yıl boyunca yalnız bırakır.

Aurobindo 12 yaşında Londra da St.Paul okulununa girer. O esnada hem Latinceyi hem de Fransızcayı çok iyi bilmektedir. Daha sonra Dante ve Goethe yi özgün dilinde okuyabilecek kadar Almaca ve İtalyanca öğrenir. 1890 da Cambridge deki Kings College den burs kazanır. Katıldığı Yunanca ve Latince şiir yarışmalarında ödüller kazanır. Aynı yıllarda artık Hindistan ın bağımsızlığını düşünmeye başlar. Cambridge de Hintli öğreniler derneği İndian Majlis in sekreteri olur, devrimci söylevler vermeye başlar.

1893 te İngiltere den ayrılır, Hindistan a döner. Vatanının kültürünü öğrenir. Hem batıyı hem de doğuyu sindirmiştir artık. 4 yıl sonra Baroda College de Fransızca ve İngilizce öğretmeye başlar. Ve Hindistan ın özgürlük ideali için çalışmaya devam eder. Maharatra ve Bengal de gizli örgütlerle temasa geçer. Mrinalini Devi ile evlenir. Yaşadığı bir deneyim sebebi ile yogaya başlar. Amacı ruhsal bir kurtuluş değil, etkin olabilmektir. Bunu şu sözleri ile ifade eder;”Yoga emeğin mükemmeliğidir.”

1906’da Kalküta ya yerleşir, Bande Mataram adlı gazeteyi yayınlamaya başlar. İngiliz hükümeti tarafından isyana teşvik eden yazıları nedeniyle tutuklanır. Daha sonra serbest bırakılır, yazılarında ırkçı veya hükümeti suçlayıcı bir unsur bulunamaz, tek anlattığı özgürlüktür.

Baroda da yogi Lele ile tanışır ve nirvana yı deneyimler. Birkaç ay sonra Alipore bombalanması davasında tutuklanır. 1 yıl hapis cezasına çarptırılır. Artık Hindistan da yeterli bağımsızlık fikrinin aşılandığını düşünür, bundan sonra eylemci sıfatı yerini spritüel sıfatına bırakır. 1910 da Pondicherry e ulaşır ve burada 4 yıl sonra Anne olarak anılan Mısırlı bir anne ve Edirneli babanın kızı olan Mira Alfassa ile tanışır. Aynı yıl İngilizce aylık felsefi dergi Arya yı çıkartmaya başlar. Anne Japonya dan döndükten sonra Aurobindo nun ruhsal yolculuğuna eşlik eder. 1926 da inzivaya çekilir.

Aurobindo 75.doğum gününde Hindistan ın bağımsızlığına tanık oldu. 5 Aralık 1950 de öldü. Onun bıraktığı yerden integral yola Anne devam etti.

İlgili yayınlanmış Türkçe Kitaplarından bazıları:

-Düşünceler ve Pırıltılar, Dharma yayınları, Sri Aurobindo
-Sri Aurobindo’nin Özlüsözleri -Sriaurobindoyogacenter, Anne
-Sri Aurobindo veya Bilincin Macerası – Satprem
-İnsan Gelişiminin Devridaimi, Birleşik yayıncılık, Sri Aurobindo

Eserleri:

1.Bases of Yoga
2.Bhagavad Gita and Its Message
3.Dictionary of Sri Aurobindo’s Yoga (compiled by M.P. Pandit)
4.Essays on the Gita
5.The Future Evolution of Man
6.The Human Cycle: The Psychology of Social Development
7.Hymns to the Mystic Fire
8.The Ideal of Human Unity
9.The Integral Yoga: Sri Aurobindo’s Teaching and Method of Practice
10.The Life Divine
11.The Mind of Light
12.The Mother
13.Rebirth and Karma
14.Savitri: A Legend and a Symbol
15.Secret of the Veda
16.Sri Aurobindo Primary Works Set 12 vol.
17.Sri Aurobindo Selected Writings Software CD ROM
18.The Synthesis of Yoga
19.The Upanishads
20.Vedic Symbolism