vucut dersleriBedenimiz Üzerine Bilgelik Kazanmak

Moraliniz bozuk olduğunda veya depresif bir ruh hali içinde olduğunuzda kendinizi vücudunuzun ağırlığı altında eziliyormuş gibi hisseder misiniz? Ve omurganızı dikleştirip duruşunuzu düzelttiğinizde, omuzlarınızdan ağır bir yük kalktığı hissine kapılır, birdenbire kendinizi daha iyi hisseder, hatta dünyaya daha mutlu ve umutla bakmaya başlar mısınız?… İşte tüm bunlar, fiziksel ve duygusal tutumların birbirleriyle ne kadar bağlantılı olduğunu gösterir.

Doğduğumuz günden öleceğimiz güne kadar vücudumuz şu veya bu şekilde hareket halindedir. Vücudumuzun yaşamı, içsel durumumuzla paraleldir. Ruh ve beden, birbirleri için ayna görevi görürler. Her birinin kendine has bir stili ve bakış açısı vardır ve insanoğlunun yaşamı boyunca deneyimlediği her şey ruh ve bedene yansır. Bunlardan bir tanesinin başarısı veya korkuları diğerini güçlendirir veya hasta eder. Bedenimiz üzerinde kazandığımız bilgelik dünyaya bakış açımıza yansıdığında çok farklı bir bilgi kaynağına erişmiş oluruz ve bu, bizim daha çabuk ve akıllıca kararlar almamızı sağlar.

Marian Wolfe Dixon vücut duruşu, odaklanma, ağırlık, dokunma gibi fiziksel konuları, kendi kendimizi keşfetmemize yardımcı olmak için birer araç olarak kullanmaktadır. Her bölüm bu konulardan birine ayrılmıştır. Bölümlerin sonunda verilen egzersizler kendi kendinizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Bu kitap hatha yoga, dans, doğaçlama, tai chi, aikido ve diğer rahatlama teknikleri sayesinde yaşamınızı fiziksel bedeninizle bütünleşmek suretiyle nasıl daha dolu dolu yaşayabileceğinizi göstermektedir

Yazarı: Marian Wolfe Dixon
Yayınevi: Dharma
Orjinal Adı: Bodylessons, Exploring the Wisdom of Your Body
204 Sayfa