Artrit

Artrit yani eklem iltihabı,  günümüzde her 5 kişiden birini etkilemektedir. Artrit tek bir hastalık değildir, eklemleri kapsayan yüzlerce düzensizlik ve bozukluklardan oluşan başlı başına bir katagoridir. Osteoartrit ve Romatoid artrit en sık görülen artrit çeşitleridir.

Artrit iltihap hastalığı olduğu için, iltihapla savaşan her şey tedavide etkili olmaktadır. Artritin tıbbi açıdan yönetimi ağrı kesiciler ve anti iltihap ilaçlarla, beslenme açısından yönetimi de yine iltihap savaşçısı gıdalarla başlar.

KİLO VERİN..!

Fazla kilonuz varsa hemen kilo verin. Fazla kilo, eklemlerde fazladan gerilim yaratmakta, aşınma ve yırtılma riskini arttırmaktadır. Verdiğiniz her kilo, dizlerinizdeki gerilim ve baskıyı 4 kilo eksilmiş olarak hissettirecek ve rahatlatacaktır.

Ancak fazla kiloların problem olmasının başka bir sebebi daha vardır.

Bedenimizdeki yağlar, durağan ve atıl bir madde değildir. Maalesef  metabolik olarak aktiftirler ve eklem iltihabını arttıran hormonları ve kimyasalları üretebilme yeteneğine sahiptirler. Bu yüzden kilo vererek otomatik olarak bedeninizdeki iltihabı da azaltırsınız…

İLTİHAP VE BESİN DESTEĞİ

İltihap, bedenin bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, iltihap olmadan iyileşemeyiz.  Ancak kontrolden çıktığında bedeni tahrip eder. Ayrıca iltihabın, obezite, kalp hastalıkları ve kanserde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Şekerli ve doymuş yağ içeren gıdalar iltihabı arttırabilir. Artrit tedavinize destek, veya eklem koruyucu olarak, iltihap savaşçısı besinlerden yardım alabilirsiniz.

İltihap karşıtı besinlerden en bilinenleri şunlardır:

Borokoli, elma, tatlı patates, pazı, çilek, ıspanak, havuç, portakal, zeytin, avokado…

Bu sebze ve meyveleri içeren taze sıkılmış sular hazırlayabilirsiniz.

Artrit Yatıştırıcı Meyve – Sebze İçeceği:

6 Havuç
3 Kereviz Sapı
Yarım Ananas
Yarım limon

Tüm malzemeyi (limonu da kabuklarıyla beraber) katı meyve sıkacağında sıkabilirsiniz. Afiyet olsun…

artirit