limon kabuğuLimonun suyunu sıktıktan sonra kabuklarını nasıl değerlendirebiliriz hiç düşündünüz mü?

Limon alkali yapıcı, yüksek C vitamini içeren olağanüstü bir besindir. Genelde suyunu kullanır kabuklarını atarız. Ancak limon kabuğu suyundan daha fazla besin değeri içerir ve birçok şekilde kullanılabilir.

1- Limonlu Zeytinyağı

Bir limon kabuğunu rendeleyin, yarısını salatalarınızda kullandığınız soğuk sıkım zeytinyağı şişenize ekleyin ve iki hafta bekletin. Sonra kabukları süzüp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu zeytinyağının salatalara limon suyundan daha yoğun bir limon aroması verecek. Kalan rende limon kabuğunu buzlukta saklayabilirsiniz.

2- Limon Aromalı Su

Su sürahinize limon kabukları ekleyebilir, tüm gün boyunca üzerine su eklemeye devam ederek tüketebilirsiniz. İsterseniz buz kalıplarınıza da su eklerken limon kabuğu rendesi de ilave edebilirsiniz. İçtiğiniz suya eklediğiniz buz küpleri hem serinlik verecek, hem de suyunuzu alkali yapacaktır.

3- Çöp Kutusu Parfümü

Birkaç parça limon kabuğunu çöp kutunuzun dibine  yerleştirin. Böylece limon kabuğunun vereceği aroma ile çöp kokularını biraz engelleyebilirsiniz.

4- Fırın Temizliği

Bir fırın kabına su doldurun, içine limon kabuğu atın. KAbı fırına yerleştirip fırını ısıtın ve kaptaki suyun birkaç dakika kaynamasını sağlayın. Su buharlaşıp fırın duvarlarını buhar yapacaktır. Fırın içi temizleyebilecek kadar ılıklaştığında bir bez ile fırın duvarlarını silin.

5- Karıncaları Uzaklaştırın

Limon kabukları karıncaları uzaklaştırmak için kullanılabilir. Böylece canlılara zarar vermemiş oluruz. Tek yapmanız gereken karıncaların çıktığı yerlere limon kabuğu yerleştirmek…

6- Cilt Aydınlatıcı

Limonun kabuklarını ellerinizdeki lekeleri aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Kabuklar ile ellerinizi hafifçe ovalayın ve bir süre yıkamadan bekletin.

7- Vitamin C Tozu

Limon kabuklarını küçük küpler haline kesin ve birkaç gün güneşte kurutun. İyice kuruduktan sonra öğütüp toz haline getirin. İçeceklerinize katarak tüketebilirsiniz.

8- Kesme Tahtası Temizleyici

Limonun doğal asidi temizlikte doğal bir antibakteriyeldir. Yarım limonla kesme tahtasını ovun ve biraz bekletip durulayın.

 

Kaynak: curejoy.com