doşalarAyurveda 3 doşa (dosha) prensipleri üzerine kurulmuştur. Üç tür doşa vardır; Vata Doşa, Pitta Doşa ve Kapha Doşa. Her bir doşa beden ve zihindeki farklı fonksiyonları yönetir ve birbirinden farklı karakteristik özellikleri vardır. Başlıca fonksiyonlarını ve karakteristiklerinin kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Ayurveda nedir, Doşalar nedir? tıklayın…

 

Doşaların Başlıca Fonksiyonları
1-Vata Doşa
Bedende kan dolaşımı, nefes alıp verme, göz kırpma, kalp atışı gibi hareketle ilişkili fonksiyonları yöneten enerjidir.
Vata dengede ise yaratıcılık ve canlılık vardır.
Vata dengede değil ise korku ve anksiyete üretebilir.

2-Pitta Doşa
Sindirim, emilim, besin anlımı ve beden ısısı gibi metabolik sistemleri yöneten enerjidir.
Pitta dengede ise hoşnut olma ve idrak etmeye rehberlik eder.

Pitta dengede değil ise ülser ve öfke yaratabilir.

3-Kapha Doşa
Bedende büyümeyi sağlayan enerjidir. Tüm bedene su sağlar, cildi nemlendirir ve bağışıklık sistemini korur.
Kapha dengede ise sevgiyi ve merhameti ifade edebiliriz.
Kapha dengede değilse güvensizlik ve kıskançlık oluşturabilir.

Her insanda 3 doşa enerjisi de bulunur, ancak bir veya ikisi daha baskındır. Farklı doşa oranları, kişinin fizyolojik ve kişilik özelliklerinin yanı sıra hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri de belirler. Örneğin Vata kişiler sıcak havayı daha çok tercih ederler, Kapha kişiler diğerlerine göre daha baharatlı, acılı yemeyi severler.

Doşaların Başlıca Karakteristik Özellikleri
Vata enerjisi baskın karakteristik özellikleri:
Yaratıcıdır. Çabuk öğrenir, yeni bilgiyi çabuk kavrar ancak çabuk unutur. İnce, uzun boyludur, hızlı yürür. Eller ve ayaklar soğuktur, soğuk iklimden rahatsız olur. Heyecanlı ve eğlencelidir. Değişken bir ruh haline sahiptir. Kısa zamanda çok enerji harcayarak yorgun düşebilir. Dengede olduğunda mutlu ve coşkuludur. Strese korku, endişe ve anksiyeteyle karşılık verir, özellikle Vata dengesiz olduğunda. Hareket etme dürtüsü baskındır. Cildi ve saçı kurudur, çok terlemez.

Pitta enerjisi baskın karakteristik özellikleri:
Orta boydadır, güçlüdür, keskin zekalıdır ve güçlü konsantrasyon güçlerine sahiptir. Düzenlidir, kendine güvenir, iddialı ve girişimcidir. Dengesiz olduğunda agresif, talepkar ve saldırgandır. Rekabetçidir ve meydan okumayı sever. İhtiraslı ve romantiktir. Güçlü bir sindirimi ve açık bir iştahı vardır. Öğün atlarsa tedirgin olur. Stres altındayken de tedirgin ve sinirlidir. Teni beyaz veya kırmızımsı, genelde çillidir. Güneşten kolay yanar. Güneşten ve sıcak sudan rahatsız olur, sıcak onları yorar. Çok terler. İyi bir konuşmacı ve yöneticidir. Liderlik yeteneğine sahiptir ancak otoriter olabilir. Öfke nöbetleri, sabırsızlık ve kızgınlığa açıktır. Tipik sağlık problemleri; kızarıklık ve akne gibi cilt problemleri, ülser, mide yanması, uykusuzluk, kuru gözler…

Kapha enerjisi baskın karakteristik özellikleri:
Fiziksel olarak güçlü ve sağlam yapıdadırlar. Rahat ve sakin bir enerjileri vardır. Yavaş konuşur ve ağır tepki verirler. Yavaş öğrenirler ancak uzun süreli hafızaları güçlüdür. Affedici ve merhametlidirler. Kilo almaya müsaittirler. Bağışıklık sistemleri güçlüdür. Soğuğu ve nemli havayı sevmezler. Soğuk algınlığı, sinüs baş ağrıları, astım, alerji gibi problemleri tipiktir.

Ayurveda nedir, Doşalar nedir? tıklayın…