dil temizleme
Dil temizleme uygulaması, kadim Yogik kitaplarında geçen ve binlerce yıldır Yogiler tarafından uygulanan beden ve zihin temizleme tekniklerinden biridir. Sanskritçe’de Jiva Sodhana olarak geçer. Dil temizleme uygulamasını, günlük yaşantımıza rutin bir uygulama olarak geçirmek, bize fiziksel ve zihinsel faydalar sağlar.

Neden Dilimi Temizlemeliyim?

Güneş battıktan sonra kendi kendini temizleme ve arınma sürecine giren bedenimiz, gün içinde topladığı toksinleri atmaya başlar. Bu süreç içerisinde dilimiz üzerinde de beyaz bir bakteri tabakası birikir. Bu bakteri tabakasını sabah kalkar kalkmaz sıyırıp atmazsak, yediklerimiz-içtiklerimizle bir kısmını tekrar yutar, bedenimizde toksin biriktiririz. Dilimizde kalan kısmı da günbegün çoğalarak ağız kokusu yapar, tat alma duyumuz kısıtlanır ve nefes almamızda engel yaratır.

Ezoterik bilgilerde de dili temizlemek, beden, zihin ve ruh dengesini kurmada yardımcıdır. Dilimiz; tüm beden, zihin ve ruhu etkiler. Dili, temizleme ve kazıma yoluyla uyarmak, Akupresür (Acupressure) etkisi gösterir ve tüm bedene etki eden kulak, ayak ve eller gibi bölgelerdeki enerjiyi canlandırır.

Günümüzde artık birçok diş doktoru dil temizliğini tavsiye etmektedir. Dilin diş fırçası arkası ile temizlenmesi, dili uyarabilir ancak bakterileri dışarı atmaz. Uygulamamızın Detoks işlevi görebilmesi için Dil Sıyırıcı kullanmak en sağlıklısıdır.

Dil Temizliğini Nasıl Yapacağım?

Her sabah uyandığımızda yapmamız gereken, tuvalet ihtiyacımızı gidermek (bu da bir detoks işlemidir) ve dişlerimizi fırçalayıp, dilimizi temizlemektir.
Dişlerimizi fırçaladıktan sonra Dil Sıyırıcı ile dilimizi arkadan öne doğru sıyıralım.
Beyaz bir bakteri tabakası (bazen sarı da olabilir- beslenmemize bağlı) çıktığını göreceksiniz. Su ile sıyırıcıyı temizleyin ve sıyırma işlemini birkaç kez tekrarlayın. Mümkün olduğunca dilin arka kısmından sıyırmaya gayret edin. İlk başlarda öğürme yapabilir. Zorlanıyorsanız ilk günlerde dilin daha ucundan başlayın sıyırmaya. Gün geçtikçe alıştığınızı göreceksiniz.

Bu alışkanlığı düzenli olarak hayatımıza geçirdiğimizde, ağzımızın içi daha hijyenik ve kokusuz, yemekler de daha lezzetli olacak :))

Dil Sıyırıcıyı Nereden Bulabilirim?

Dil Sıyırıcı Yogadükkanı‘nda..! Haydi, hemen bir Dil Sıyırıcı edinin ve gününüze daha hijyenik ve dengeli başlayın…

dil siyiricik2