Himalaya dogal tuzTuz, yaşam için esastır – tuzsuz yaşayamayız. Ancak çoğumuz genellikle sofra tuzu olarak kullandığımız rafine sofra tuzu ile doğal sağlıklı tuz arasında muazzam farklılıklar olduğunu bilmeyiz bile, ve bu farklılıkların sağlıklı kalmamızda büyük etkisi vardır. Bedenimizin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını istiyorsak, tüm elementleri barındıran doğal tuzları kullanmalıyız.

 

Rafine Sofra Tuzunun Zararları:

Bugün bilinen sofra tuzunun doğal tuzla ilgisi bile yoktur. Rafine sofra tuzu, 97,5% Sodyum Klorid ve 2,5% nem emici kimyasallardan ve iyottan oluşur. 650 derece sıcaklıkta kurutulur ve bu aşırı ısı tuzun doğal kimyasal yapısını bozar. Tuzun bu kimyasal formda tüketilmesi çok tehlikeli olabilir.

İşlenmiş tuz enerjisel olarak da ölüdür ve yapısındaki kristaller birbirinden ayrılmıştır. Bedenimiz işlenmiş tuzu metabolize etmeye çalışırken bir yandan da bozulan optimum sıvı dengesini dengede tutar ve çok enerji harcar. Bu da eliminasyon sistemlerimize bir yük oluşturur. ihtiyaç duyulan su diğer hücrelerden çekilir.

Araştırmalar gösteriyor ki, vücudumuzun işleyemediği her 1 gr tuz için bedenimiz 20 kat daha fazla hücresel su kullanmaktadır. Bu durum, selülit, artrit, gut ve aynı zamanda böbrek, safrakesesi taşlarına yol açabilir.

 

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya Dağları’nda “Beyaz Altın” olarak bilinen Himalaya Tuzu, 250 milyon yılda yoğun tektonik basınç altında oluşmuştur ve bu ortamda kirlere ve toksinlere maruz kalmadığı için saf ve dokunulmamıştır.

Himalaya tuzunun eşsiz hücresel yapısı, titreşimsel enerjiyi depolamasına izin verir.
İçindeki mineraller küçük koloidal yapılarından dolayı hücrelerimiz tarafından kolayca absorbe edilebilir.

Himalaya tuzu soframıza gelirken rafinerizasyon işleminden geçmez, doğaldır ve bedenimizde bulunan 84 mineralin 84’ü de himalaya tuzunda bulunur. Bu minareler ilkel denizde bulunan minerallerin aynısıdır.

Bedenimizde bulunan 84 elementi de içeriğinde barındıran himalaya tuzunun faydaları:

1- Bedendeki su miktarını düzenler.
2- Hücrelerimizde sağlıklı bir pH dengesi sağlar.
3- Kan şekerini düzenler ve yaşlanma etkilerini azaltır.
4- Vücudumuzdaki hücrelerin hidroelektrik enerji üretiminde yardımcı olur.
5- Aldığımız besinlerin bağırsaklar tarafından emilimine yardımcı olur.
6- Sağlıklı nefes almayı destekler.
7- Sinüslerimizi destekler.
8- Adale kramplarından korur.
9- Kemik sağlığını destekler.
10- Kaliteli uykuyu destekler.
11- Damar sağlığını destekler.
12- Kan basıncının düzenlenmesinde gerçekten önemlidir. 

Himalaya Tuzunu Nereden Bulabilirim?

Pakistan’dan ithal Himalaya tuzunu 250gr, 500gr ve 1 kg’lık paketlerde Yogadükkanı‘ndan satın alabilirsiniz. 
Sağlıklı Günler Diliyoruz… :))