sabır

Neden telaşlı bir koşuşturma içerisindesin hiç düşündün mü?
Bitmeyen çılgın bir koşu, öyle çılgın ki, artık o telaş içerisinde nereye gittiğini unutur hale gelirsin. Sadece amaçsız koşu kalmıştır. Yetişmen gerekiyordur ama nereye, neye hiç önemi kalmamıştır.
Telaş içerisinde önüne çıkan her şey seni rahatsız eder. Kısa zamanda tüketmek sonucu görmek istersin. O acelede tüm beklentilerin hızlı olmak zorundadır senin için. Ve artık sabırsızlık sana yapışmıştır. Kırmızı ışıklar hep sana yanar, markette senin beklediğin kasa ağır işler, sohbet sırasında karşındakinin cümlelerini tamamlarsın, diyette kiloyu en yavaş sen verirsin, bir yoga kursuna gidersin daha “a” harfini öğrenmeden “y” harfine atlamak istersin…
Kolay kazanımlar, kolay kaybedilir.
Oysa sabır gerekir bazı güzellikleri için. Yoga da bu yolu, sabrı gösterir. Ama senin için sabır çok büyük zaman. Sabredip ne olacaktır ki? Zaten kısa sürede sonuç alınmadıysa uzun zaman da hiç alınmaz ki!
Sabırla neler kazandığımı bildiğimden dolayı, sabırlı olmaya devam edip de kazandığımı kaybetmek istemiyorum ve sabrın neler kazandırdığını bilemeyenlere ise farklı bir yol sunmaya çalışıyorum, sabırsızlık edip de kazanmak yerine kaybetmesinler diye.
Sabrın kökü acı, meyvesi tatlıdır derler. Sıkıntılara, acılara sabır gösteren, sonunda güzelliklere kavuşur. Sabrın sonu kurtuluştur.
Sabır zaman alabilir, bu sırada bir şey olmuyormuş gibi gelebilir ama doğru an geldiğinde bir patlama olur. Sabrın kazanımı budur. Sabrın karşısında yer alınmamalıdır.

Moso ağacını bilir misiniz ?
Menşei Çin olan bambu cinsinden bir ağaç türü. Bu ağaç ilk ekildiğinde beş sene boyunca hiç büyümüyor. Beş sene tamamlanınca birden günde takriben 70 cm uzuyor. Bu uzama altı hafta sürüyor. Ağaç 29 metre olunca da artık uzamıyor hep o boyda kalıyor.
Bunda sihir filan yok. O beş sene boyunca Moso toprağın altına kilometrelerce kök salıyormuş. Bu hızlı ve ani büyüme de beş senelik hazırlığın bir neticesi!
Dışta ve içte gelişim sakin ve sessizdir. Yalnızca belli bir seviyeye ulaştığında bunun farkına varırsın. Ve bu senin için sürpriz olur. Çünkü uzun zamandır bir şey olmuyor diye düşünürken, olmuştur. Belki hemen olmaz ama mutlaka olur.

Sana düşen büyük bir sabra ve tüm varoluşun ruhsal olarak büyümeye çalışanların yanında olduğuna dair güvene sahip olmaktır.
Varoluşun yolu sabırdır. Zihin buna tembellik diyecektir.
Sen kulak asma rahat ol.
Bu gevşemektir, gevşemeyi bilmektir…

Sevgiler…
Mert Güler