‘Nereden gelir, nereye giderim?
Durmaz arar, çoğaltırım kendimi.
Bazen kaybolur, bazen bulurum yolumu.
Şimdi ve her daim.
Bilinmeyene, yeni keşiflere,
Engin denizlere yol alırım…
Her çiçekten bal alır,
Aşkın ateşiyle kor olur,
Aydınlığa koşarım…’

Aşkla Gülümse Kitabımdan

Aydınlığın peşinde miyiz acaba? Işığın, güzelliğin, güneşin peşinde miyiz? Bu dünyaya daha çok sevgi, daha çok sevda, daha çok Aşk gerektiğini düşünüyorum. Ve bu sebeple bir arayış içerisindeyiz gibi geliyor bana…
Çünkü kötülükler olduğu zaman kendimizi iyi hissetmiyoruz. Daha çok iyilik olsun istiyoruz, daha çok güzellik olsun istiyoruz. Bunu yapabiliriz ama herkesin kendi içsel yolculuğuna çıkması, nereden gelip nereye gittiğini araştırması gerekir…

Bu çok değerli… Para kazanmak için vakit ayırıyoruz, sevdiklerimize, ailemize vakit ayırmaya gayret ediyoruz. Ama kendimize çok vakit ayıramıyoruz, çünkü kalmıyor. Tüm enerjimizi iş, trafik ve koşuşturmacaya veriyoruz.

Kendini arayış yolculuğuna çıktın mı hiç, ya da kendini hiç kaybettin mi? Savruldun mu? Dengesiz yakalandın mı?
Artık bundan sonra dengelenmek için çaba harca. Kişisel gelişim bu yüzden çok değerli. İçindeki özü, iyiliği, potansiyeli, gücü açığa çıkartmak için kendini çok daha yakından tanımalısın. Ve başkasının söyledikleri senin gerçeğin olmasın, İçindeki gerçek olanı açığa çıkar.

İlk farkındalık kendimizi unuttuğumuzu, kendimize ilgi göstermediğimizi fark etmektir. Gerçekten de sen kendine bir adım gelirsen o sana bin adım gelir. O kadar da zarif ve vericidir. Yeter ki içselliğe, içsel farkındalığa enerjin kalsın.

Seni yıkan mı güçlüydü, yoksa o anda sen mi dengeli değildin?
Sen çok dengeli olursan seni yıkabilirler mi, bunu düşünmek lazım. İlham almamız gerek. Şiirlerden, kitaplardan, sanattan, kişilerden, bilimden… ilham alabilirsen gerçekten çok özel kapılar açılır ve bu kapılar seni farklı yerlere götürür. Artık tekrar tekrar aynı şeylerle karşılaşmazsın, özellikle olumsuz olay ve kişilerle. Bizim katımızın değişmesi, manzaramızın değişmesi için çaba harcamalıyız.
Ne kadar kendinle olursan ruhun o kadar özgür olur. Lütfen ilk önce yolunu belirle. Nereye varmak istiyorsun. Varamasan da o yolda var olmak çok değerlidir. İlk önce yolunu, arayışını belirlemen gerekiyor. Ve dünyanın en güzel arayışı kendini aramaktır, en güzel yolculuk kendine yapılan yolculuktur. Bu arayışta yolun açık olsun, aydınlık olsun. Ve biliyorum bu güzelliği arayanlar bir gün bir yerde muhakkak buluşacak ve inşallah biz de muhakkak buluşuruz.
Aşkla…

Mert Güler, 2018