yogaçayı1Mert Güler Klasik Yoga ve Farkındalık Geliştirme Merkezlerinde, her Yoga dersinden sonra, Yoga stüdyomuzda biraz daha vakit geçiriyor, yerde oturup Yoga çayı içiyor, dersimizin tadını çıkartmaya ve yüksek enerjisini korumaya devam ediyoruz… :))
Yoga sonrası çay seromonisinin, sıradan bir ritüelden çok daha derin anlamları vardır Yoga öğrencilerimiz için. Yoga sonunda deneyimlediğimiz derin gevşeme ve sessiz kalma halinin bir devamı gibidir yere oturup karşılıklı Yoga çaylarımızı yudumlamak. Ve aynı zamanda dış Dünya ile tekrar bağlantı kurmamıza yardım eden bir köprüdür Yoga çayı.
Bazıları sessiz kalmaya ve anın tadını çıkartmaya devam eder, bazıları deneyimlerini paylaşır, bazıları ders sırasında sormak istediği bir soruyu hatırlamaya çalışmaktadır, bazıları çoktan dersten sonra ne yapacağının derdine düşmüştür bile… :))
Sohbetimiz nasıl olursa olsun o Yoga çayı hep lezzetlidir, hep damakta kalıcıdır…

Yoga çayımızın tarifini paylaşıyoruz. İçine Sevginizi, içerken de sessizliğinizi katmayı hatırlayın… Afiyet olsun… :))

Mert Güler Merkezleri Yoga Çayı Tarifi

1 LİTRE ÇAY İÇİN MALZEMELER:

2 adet Çubuk Tarçın (aktardan)
4-5 adet Yeşil Kakule (kurutulmuş – aktardan)
2 adet küçük parça Kök Zerdeçal (kurutulmuş – aktardan)
2 adet küçük parça Kök Zencefil ((kurutulmuş – aktardan) veya 1 cm kalınlığında taze zencefil
6-7 adet Karanfil (aktardan)
İsteğe göre birkaç karabiber tohumu, 1 adet yıldız anason ekleyebilirsiniz.

Bu miktarlar tercihinize göre değişebilir. Deneyerek nasıl bir çaydan daha fazla keyif alacağınızı kendiniz keşfedebilirsiniz..

Tüm baharatları Cam veya porselen demliğe koyun, 1 LT suyu kaynatıp demliğe baharatların üzerine boşaltın. Demliği mum üzerinde demlenmeye bırakın, artık kaynatmayın.
Termosta da demlenmeye bırakabilirsiniz. Termos uzun süre sıcak tutacaktır, burada dikkat edeceğiniz nokta su kaynadıktan iki dakika sonra, yani suyun ısısının biraz düşmesini bekledikten sonra baharatların üzerine eklemektir…
Demlenme süresi size bağlıdır. 10 Dk demleme ile baharatlar aromalarını vermiş olur. Daha etkili aroma için 1-2 saate kadar demleme yapabilir, bu arada içebilir, üzerine su ilave edebilirsiniz. Üzerine su ilave ettikçe baharatlar aromalarını vermeye devam eder…
Tatlandırmaya gerek yoktur, isterseniz içtiğiniz bardağa bir çay kaşığı doğal bir bal ilave edebilirsiniz…

Yoga çayının etkileri ve faydaları için tıklayınız…