yulaf kahvaltiKlasik Yoga eğitmeni ve NLP Uzman Uygulayıcı Mert Güler, senelerdir öğrencilerine kahvaltıda yulaf yemelerini öneriyor.

Dört senedir öğrencisi olduğum Mert hocamın yulaflı kahvaltıdan bahsettiğini çok dinledim ve yogaya başladığımdan beri haftanın en az 4-5 günü kahvaltımın yulaftan oluşmasına gayret ediyorum…

“Sabah bedeniniz enerjik, bayram havasında başlasın güne” der Mert hocam. Bedenimizin bir havası var evet, tuhaf geliyor önce böyle düşünmek. O kadar uzaklaşmışız ki bedenimizi dinlemekten, ne istediğini duymaktan…
“Sabah nasıl kalkarsan günün geri kalanı da öyle geçer” deriz, ki doğrudur, önemlidir başlangıçlar. Ve hatta “Bugün solundan mı kalktın?“ diye sorarız aksi, sinirli davrananlara, ki bu konu tamamen farklı bir başlığı hak ediyor!

Yulaflı kahvaltımı yediğim sabahlar, hiç kahvaltı etmemişçesine hafif, ama tok oluyorum. Yulaf tüm gün ihtiyacım olan karbonhidratı karşılıyor ve yüksek, kaliteli bir enerji veriyor. Ayrıca kronikleşmiş kabızlık sorunumu da ortadan kaldırdı (gerçi bunda her sabah içtiğim “ballı – elma sirkeli ılık su” karışımının da etkisi var sanırım). Senelerdir yediğim yulaflı kahvaltı sayesinde sabah kahvaltılarım pratik, hızlı ve lezzetli oldu. Ayrıca Yulaf Ezmesi Yemek İçin 10 Nedenim Var… :))

Aşağıda Mert hocamın önerdiği yulaflı kahvaltı tarifini bulabilirsiniz. Denemek için yoga yapmayı ya da Mert Güler ile karşılaşmayı beklemeyin derim… :))

Yulaflı Kahvaltı Tarifi

Sade yulaf ezmesi (3-4 çorba kaşığı)
Çekirdekli kuru üzüm
Ceviz içi (1-2 adet)
Toz tarçın (1 çay kaşığı)
Bir adet mevsim meyvesi

Hepsini karıştırın ve çok az su ekleyerek robotta ufalayın. Meyveyi sonradan da doğrayıp ekleyebilirsiniz.
Ben kış aylarında çok az tahin ve pekmez de ekliyorum, süper oluyor… :))
Su miktarını deneye deneye sulu mu tercih edersiniz, katı mı ona göre ayarlayın ve kendinize özel kahvaltınızı yaratın…
Afiyet olsun.

Not: Bu “Yogik Yulaflı Kahvaltı” başlığı, Sivananda Yulaf Kurabiyeleri ve Yulaf Ezmesi Yemek İçin 10 Nedeniniz Var yazılarından sonra üçüncü yulafla ilgili yazı oldu. Yulaf Ezmesi Yemek İçin 10 Nedeniniz Var yazısında yulafın faydalarına biraz değinmiştik ama yulafın yararları o kadar çok ki bununla ilgili bir yazı da şart oldu… Takip etmeye devam :)).

Sevgiyle
22 Temmuz 2011

Natalie Yanyan
natalie@klasikyoga.com